استان زنجان به دلیل نزدیکی به مرکز و قرارگیری در شاهراه ترانزیت کالا از طریق ترکیه به اروپا و موقعیت جغرافیایی مناسب، همواره یکی از مقاصد مهم حضور سرمایه گذاران و استقرار صنایع بوده است.

صنعت استان زنجان همواره روند رو به رشدی را طی کرده و در چهلمین سال انقلاب اسلامی به مرحله مهمی از رشد و توسعه رسیده است. امروز هدف های دهه های ابتدایی انقلاب همچون استقرار واحدهای بزرگ صنعتی در استان عملیاتی شده و استان زنجان در برخی بخش های به قطب های مهم صنعتی و تولیدی تبدیل شده است.

در این راستا تعداد کارگاه‌های صنعتی دارای ۱۰ نفر کارکن و بیشتر استان زنجان در سال ۱۳۵۷ به تعداد ۹ واحد بوده که این میزان در سال ۹۲ به تعداد ۲۱۹ و در سال ۹۴ به تعداد ۲۲۲ واحد رسیده است.  همچنین تعداد کارگاه‌های صنعتی دارای ۱۰ تا ۵۰ نفر کارکن در استان طی سال ۵۷ به میزان ۵ فقره بوده که این میزان در سال ۹۲ به تعداد ۱۱۶ و در سال ۹۴ به تعداد ۱۲۲ رسیده است.

تعداد کارگاه‌های صنعتی دارای ۵۰ نفر کارکن و بیشتر  در سال ۵۷ به تعداد چهار واحد بوده که این میزان در سال ۹۴ به ۱۰۰ واحد رسیده است.   اما نکته قابل تامل اینکه در سال ۵۷ استان زنجان هیچ واحدی با مشخصات صنایع بزرگ و کلیدی احداث شده نظیر صنایع خودروسازی، پتروشیمی و فولاد  نداشته است. اما در سال ۹۲ این تعداد به ۷۱ واحد و در سال ۹۶ به تعداد ۷۹ واحد رسیده است.

تعداد  کارگاه‌های صنعتی ۵۰ نفرکارکن و بیشتر استان زنجان در سال ۱۳۵۷، ۴ کارگاه بوده که با ۲۴۰۰ درصد افزایش به ۱۰۰ کارگاه در سال ۱۳۹۴ رسیده‌است. همچنین تعداد شرکت‌های تعاونی صنعتی در سال ۵۷ به میزان یک واحد بوده که این میزان در سال ۹۲ به ۱۶۲ واحد رسیده است.

تعداد کارگاه‌های صنعتی ۱۰ نفر کارکن و بیشتر استان زنجان در سال ۱۳۵۷، ۹ کارگاه بوده که با افزایش  بیش از ۲۳۳۳ درصدی به ۲۱۹ کارگاه در سال ۱۳۹۲ رسیده است. همچنین این میزان در سال ۱۳۹۴  با ۳۷/۱ درصد افزایش به ۲۲۲ کارگاه رسیده است.

صنایع بزرگ و کلیدی احداث شده نظیر صنایع خودرو سازی، پتروشیمی و فولاد در استان زنجان در سال ۱۳۵۷ صفر بوده که این شاخص در سال ۱۳۹۲ به ۷۱ صنعت و در سال ۱۳۹۶ با رشدی معادل ۲۷/۱۱ درصد به ۷۹ صنعت رسیده‌ است.

حجم سرمایه گذاری صنعتی استان نیز متناسب با این رشدهای صورت گرفته جهش قابل توجهی داشته و هم اکنون به ۷ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان رسیده است.

مصداق این حجم سرمایه گذاری در تبدیل استان به قطب صنایع شوینده، اختصاص بیش از ۱٫۵ درصد ازکل سهم صادرات کشور به استان، ایجاد و توسعه زنجیره تولید فولاد در استان، ایجاد و توسعه زنجیره فراوری سنگ های ساختمانی ( تراورتن و گرانیت) و افزایش کشورهای مقصد صادراتی استان از ۱۰ کشور به بیش از  کشور ۸۰  بوده است.

 

مسیر توسعه صنعتی زنجان در سال های پیش رو نیز تعریف شده و هم اکنون ۲۰ برنامه و محور مطابق با اهداف برنامه ششم توسعه تدوین شده است. از جمله مهم ترین اهداف پیش رو می توان به پیش بینی ۲ هزار و ۲۹۲ فرصت شغلی در حوزه صنعت، ایجاد ۱۷۰ فرصت شغلی در بخش معدن، ۳ هزار و ۲۹۱ فرصت در حوزه اصناف، ۶۴۰ فرصت شغلی در حوزه فرش و ایجاد ۸۰۰ نفر اشتغال طرح کارا در صورت تامین اعتبار اشاره کرد.

 

در همین راستا بهره برداری از ۲۵۰ واحد تولیدی در برنامه ششم توسعه، اتصال شهرک صنعتی به شبکه ریلی کشور با پیشرفت فیزیکی بیش از ۶۰ درصد، اخذ مجوز و راه اندازی ایستگاه باز بین المللی بناب به منظور واردات مواد اولیه و صادرات محصولات واحد های تولیدی استان با بهر گیری از شبکه ریلی کشور در حال پیگیری و اقدام است.

 راه اندازی سامانه اطلاعات جامع صنعت، معدن و تجارت استان، استفاده از بسته‌های حمایتی-تشویقی در انجام سرمایه‌گذاری از قبیل معافیت‌های گمرکی، مالیاتی و …، استفاده از ظرفیت های قانونی ستاد تسهیل جهت رفع موانع تولید واحد های تولیدی، حمایت از طرح های نیمه تمام و واحدهای تولیدی استان در قالب طرح رونق تولید، حمایت از طرح های نیمه تمام و واحدهای تولیدی استان در قالب قانون اشتغال فراگیر و….. از دیگر اهداف پیش روی توسعه صنعتی استان محسوب می شوند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *