با تصویب شوراي گسترش آموزش عالي در جلسه شماره ۹۷ مورخ ۱۵/۵/۱۳۵۳ مدرسه عالي كشاورزي و دامپروري در شهر زنجان تاسیس و شروع به کار نموده و مقرر گرديد كه از اول مهرماه سال ۱۳۵۴ فعاليت آموزشي خود را با پذيرش ۷۲ دانشجو از طريق آزمون سراسري در دو رشتة مديريت كشاورزي و مديريت دامپروري آغاز كند.

 پس از سه سال با تلاش عده‌اي از مسئولين استان و دانشگاهيان و امكانات خوب موجود در استان، در جلسه ۱۱/۳/۱۳۶۴ شوراي بازگشايي وزارت فرهنگ و آموزش عالي، ضمن احیاء دانشكده كشاورزي زنجان؛ و همگام با موافقت شوراي گسترش آموزش عالي در ۵/۲/۱۳۶۶، مبني بر پذيرش دانشجو در آموزشكده فني زنجان، مجوز تبديل دانشكده كشاورزي زنجان به مجتمع آموزش عالي زنجان (شامل آموزشكده فني و دانشكده كشاورزي) در تاريخ ۱۹/۲/۱۳۶۶را صادر نمود.

 همچنين با تأسيس دانشكده علوم در سال ۱۳۶۹ و دانشكده ادبيات و علوم انساني در سال ۱۳۷۰، سرانجام در تاريخ ۱۵/۱۱/۱۳۷۰ وزارت فرهنگ و آموزش عالي وقت با ارتقاء مجتمع آموزش عالي زنجان به دانشگاه زنجان موافقت نمود. در حال حاضر دانشگاه زنجان با ۴ دانشکده: علوم، علوم انسانی، کشاورزی، مهندسی، ۹۸۶۵ نفر دانشجو در ۱۷۷ رشته تحصیلی و با ۳۹۹ نفر هیات علمی مشغول به فعالیت است.

دانشگاه زنجان طی چهل سال پیروزی انقلاب اسلامی مسیر رشد و توسعه را طی کرده و امروز تبدیل به دانشگاه بالغ در سطح کشور شده است. در دهه نخست انقلاب اسلامی تلاش برای توسعه کمی در رشته های کشاورزی و پیگیری ارتقاء جایگاه آموزشکده به مرکز آموزش عالی پیگیری و محقق شد.

ارتقاء جایگاه مرکز آموزش عالی به دانشگاه و توسعه کمی و کالبدی دانشگاه در دهه دوم انقلاب اسلامی محقق شد و طی دهه سوم انقلاب اسلامی توسعه رشته های فنی و توسعه فیزیکی دانشگاه انجام شد. در دهه چهارم انقلاب اسلامی نیز توسعه کیفی دانشگاه با گسترش رشته های آموزشی و همچنین حرکت در جهت تبدیل شدن از دانشگاه آموزشی به دانشگاه آموزشی- پژوهشی محقق گردید.

جذب هیات علمی در گروه های مختلف آموزشی طی دهه چهارم انقلاب اسلامی انجام شد و  این دانشگاه تبدیل به دانشگاه بالغ گردید. ودستیابی به تراز مطلوب دانشگاه متوسط به بالای کشوری و دانشگاه خوب مرکز استانی نیز طی دهه چهارم انقلاب اسلامی محقق شد.

تعداد اعضای هیئت علمی دانشگاه زنجان از تعداد ۱۵ نفر سال ۱۳۵۷ به  ۴۰۴ نفر در سال ۱۳۹۷ رسیده است. تعداد اعضای هیئت علمی دانشگاه زنجان در سال ۱۳۶۸ به تعداد ۲۷ نفر بوده که با یک روند رو به رشد در سال ۱۳۷۷ به ۱۱۵ نفر، در سال ۱۳۸۷ به ۲۳۰ و در سال ۱۳۸۸ به تعداد ۲۳۴ نفر رسیده است.

تعداد دانشجویان این دانشگاه در سال ۱۳۵۷ به تعداد ۱۱۹ نفر بوده است. در سال ۱۳۶۷ این تعداد به ۳۹۸ نفر بالغ شده و در سال ۱۳۷۷ به تعداد ۲ هزار و ۴۸۰ دانشجو رسیده است. در سال ۱۳۹۷ تعداد دانشجویان دانشگاه زنجان به ۹ هزار و ۸۶۵ نفر رسیده و این در حالی است که ۱۰ سال قبل تعداد دانشجویان این دانشگاه به میزان ۸ هزار و ۳۸۸ نفر بوده است.

سرانه تعداد مقالات ISC در این دانشگاه در ابتدا وضعیت مطلوبی نداشته اما در سال ۱۳۸۷ به ۳ دهم و در سال ۱۳۸۸ به ۲۸ صدم رسیده است. این سرانه در سال ۱۳۹۷ به ۱٫۰۵ بالغ گردیده است. تعداد طرح های پژوهشی  داخلی و خارجی این دانشگاه نیز در سال ۱۳۹۷ به تعداد ۲۴ طرح بوده که این میزان در سال ۱۳۸۸ به تعداد ۳۶ طرح، در سال ۱۳۸۷ به تعداد ۲۴ طرح و سال ۱۳۷۸ به تعداد یک طرح بوده است.

تعداد گروه‏های آموزشی دانشگاه زنجان در سال ۱۳۵۷ به تعداد دو گروه بوده است. این تعداد در سال ۱۳۶۸ به پنج گروه رسیده و با روند رو به رشد طی سال ۱۳۷۷ به ۱۸ گروه رسیده است. در سال ۱۳۸۷ تعداد گروه های آموزشی این دانشگاه به میزان ۳۴ گروه بوده و هم اکنون به ۳۵ گروه بالغ شده است.

این دانشگاه اهدافی برای سال های آتی تعریف کرده که می توان به توسعه و ایجاد رشته‌های جدید و بین‏رشته‏ای با در نظر گرفتن نیازهای منطقه، رصد مستمر رشته­های کم تقاضا و تدوین برنامه تحول و توسعه بین رشته­ای آنها و توسعه رشته گرایش‏های جدید به جای رشته‏های کم تقاضا، اعزام دانشجو به المپیادهای علمی دانشجویی، حمایت و تشویق دانشجویان نخبه و ممتاز و تقویت روحیه معنوی دانشگاهیان از طریق گسترش برگزاری برنامه­های مذهبی در مناسبت­های مختلف اشاره کرد.

تقویت فرهنگ مطالبه‏گری و مشارکت‏های سیاسی و اجتماعی دانشگاهیان (شرکت در انتخابات، اجتماعات و …)، توسعه کمی و کیفی آزمایشگاه های آموزشی، تعریف دوره‏های مهارتی برای دانشجویان و تغییر سرفصل ها متناسب با مهارت افزایی از اهداف دیگر این دانشگاه محسوب می شوند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *