زنجان یکی از استان هایی است که در حوزه برق حرف برای گفتن زیاد دارد. تبدیل زنجان به قطب برق، الکترونیک و آی تی نیز با پشتوانه توسعه حوزه برق استان برنامه ریزی شده است.

شركت برق منطقه‌اي زنجان تحت عنوان امور نواحي غرب، تا سال ۱۳۶۴ تحت پوشش شركت برق منطقه‌اي تهران قرار داشت. درسال۱۳۶۶، شرکت برق منطقه‌ای زنجان از برق منطقه‌ای تهران جدا و از تاریخ ۱/۱/ ۱۳۶۷ رسما فعاليت خود را آغاز نمود .

حوزه جغرافيايي فعاليت شركت برق منطقه‌ای زنجان، شامل استان‌های زنجان و قزوين (با وسعت ۳۷،۷۹۰ کيلومتر مربع و جمعيت ۲۳۷۶۴۷۱ نفر) مي‌باشد .

درسال ۱۳۷۲ به دنبال سياست خصوصي كردن شرکت‌هاي دولتي، دو شركت توزيع نيروي برق استان زنجان و توزیع برق استان قزوين از شركت برق منطقه‌اي منتزع شدند. در اواخر سال۱۳۸۶ براساس قانون استقلال شرکت‌هاي توزيع نيروي برق، تفاهم نامه آغاز فعاليت این دو شركت مبادله  و از ۰۱/۰۱/۱۳۸۷ قانون استقلال شرکت‌هاي توزيع به اجرا درآمد و اختیارات برق منطقه‌ای در بخش توزيع به شرکت‌های مذکور منتقل گرديد.

طول خطوط ۴۰۰ کیلوولت نیروی برق در استان مطابق با آخرین برآوردها به میزان ۱۵۱٫۵ کیلومتر-مدار بوده است.

طول خطوط ۲۳۰ کیلوولت نیروی برق استان در سال ۱۳۵۷ به میزان ۹۸ کیلوکتر-مدار بوده که این میزان در سال ۱۳۷۷ به میزان ۲۷۹٫۳۲ کیلومتر-مدار، در سال ۱۳۸۸ به میزان ۴۹۴٫۹ کیلومتر-مدار و در سال ۱۳۹۷ نیز به بیش از ۷۱۰ کیومتر-مدار رسیده است.

طول خطوط فوق توزیع نیروی برق در سال ۱۳۵۸ به میزان ۹۲ کیلومتر مدار بوده که به ۱۵/۶۶۹ کیلومتر مدار در سال ۱۳۷۷ و در سال ۱۳۸۸ به ۶/۱۵۴۵ کیلومتر مدار افزایش یافته است. در سال ۱۳۹۷ مطابق با آخرین برآوردها(آبان ماه) طول خطوط فوق توزیع نیروی برق در استان زنجان بالغ بر ۱/۱۸۰۵ کیلومتر- مدار برآورد شده است.

 ظرفیت پست‌های انتقال ۴۰۰ کیلوولت در استان زنجان طی سال ۱۳۷۷ به میزان ۲۰۰ مگاولت آمپر برآورد شده بود که در سال ۱۳۸۷ به ۶۰۰ مگاولت آمپر و در سال ۱۳۹۷ به ۲ هزار و ۳۰ مگاولت آمپر رسیده است.

ظرفیت پست‌های انتقال ۲۳۰ کیلوولت در استان نیز از ۹۰ مگاولت آمپر سال ۱۳۵۷ در سال ۱۳۹۷ به یک هزار و ۲۵۰ مگاولت آمپر رسیده است. ۸۷۵ مگاولت آمپر ظرفیت پست‌های انتقال ۲۳۰ کیلوولت استان طی سال ۱۳۸۷ بوده است.

ظرفیت پست‌های فوق توزیع استان در سال ۱۳۵۷ به میزان ۹۵ مگاولت آمپر بوده که در سال ۱۳۷۷ به ۵۱۰ مگاولت آمپر و در سا ۱۳۸۸ به یک هزار و ۳۱۴ مگاولت آمپر بالغ شده است. همچنین در سال ۱۳۹۷ نیز این ظرفیت به ۲ هزار و ۱۰۲ مگاولت آمپر رسیده است.

تعداد نیروگاه های استان هم اکنون هفت نیروگاه بوده و قدرت نامی نیروگاه های استان نیز ۳/۶۹۲ مگاوات برآورد شده است.

در دهه نخست انقلاب اسلامی شرکت برق منطقه ای استان تاسیس شده و ۵/۴۳% بر طول خطوط  فوق توزیع ،  ۱/۴۲ % برظرفیت پست‌های فوق توزیع افزوده شده است. در دهه دوم انقلاب اسلامی نیز برخی اقدامات اصلاحی در شرکت برق منطقه ای صورت گرفته است. تا سال ۷۷ در حوزه عملکرد این شرکت پست ۴۰۰  وجود نداشت که درسال مذکور پست ۴۰۰ کیلوولت غایتی به عنوان کلیدخانه احداث گردید .

اصلاح ساختار پست‌های ۶۳ و ۲۳۰ کیلوولت و خطوط انتقال وگشایش lc برای سیزده موردپست های ۶۳ و ۲۳۰ اقدام شد که در نوع خود بی نظیر بود.  چرا که با ورود این تجهیزات و نصب وراه اندازی آن ها، انرژی برق در منطقه به تعادل و به عبارتی از قابلیت اطمینان بیشتری برخوردار گردید و اشتیاق سرمایه گذاران را دو چندان کرد.

دردهه سوم سوم انقلاب اسلامی ۱۲ درصد  بر طول خطوط انتقال ۲۳۰ کیلوولت، ۹۵ درصد بر طول خطوط فوق توزیع ، ۲۰۰ درصد برظرفیت پست‌های انتقال۴۰۰کیلوولت، ۱۰۱ درصد بر ظرفیت پست‌های  انتقال ۲۳۰ کیلوولت  و ۱۳۳ درصد برظرفیت پست‌های  فوق توزیع افزوده شد.

در دهه چهارم  انقلاب نیز ۴۴ درصد بر طول خطوط انتقال ۲۳۰ کیلوولت، ۱۷ درصد بر طول خطوط فوق توزیع ، ۲۳۸ درصد بر ظرفیت پست‌های انتقال ۴۰۰ کیلوولت و ۶۰ درصد برظرفیت پست‌های فوق توزیع استان افزوده شده است .   

در این دهه نیروگاه گازی سلطانیه، نیروگاه خورشیدی و نیروگاه مقیاس کوچک در حوزه عملکرد برق منطقه ای در استان زنجان به مدار آمدند .

در راستای اهداف شرکت علاوه بر توسعه شبکه تاسیسات  انتقال و فوق توزیع، نسبت به استقرار سیستم های نرم افزاری و نظام های مدیریتی نیز  اقدام گردیده است .

برخی از مهم ترین اقدامات پیش روی برق استان در حوزه شرکت برق منطقه ای  افزایش خطوط فوق توزيع ۶۳ كيلوولت متناسب با نياز آتي شبكه فوق توزيع، احداث خطوط انتقال ۲۳۰ و ۴۰۰ كيلوولت متناسب با نياز آتي شبكه برق سراسري كشور و احداث پست‌هاي فوق توزيع ۶۳ كيلوولت متناسب با نياز آتي شبكه فوق توزيع است.

همچنین احداث پست‌هاي انتقال در سطح ۲۳۰ و ۴۰۰ كيلوولت متناسب با نياز آتي شبكه برق سراسري كشور، اتصال نيروگاه‌هاي تجديد پذير اعم از بادي و خورشيدي به شبكه برق سراسري و اتصال نيروگاه‌هاي توليد پراكنده(DG)  با ظرفيت بالاي ۷ مگاوات به شبكه برق فوق توزيع نیز از دیگر اقدامات پیش رو هستند…

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *