حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یکی از حوزه های مهم فرهنگی کشور و استان زنجان محسوب می شود. وظایفی و اهدافی که برای این حوزه تعریف شده شامل برنامه ريزي، تهيه و اجراي برنامه هاي حفظ، مرمت، احيا، ساماندهي و مديريت بناها، محوطه ها و بافت هاي ارزشمند تاريخي استان ، شناسایی آثار فرهنگی تاریخی و انجام پژوهش های باستان شناسی و پیشنهاد ثبت آن ها در فهرست آثار ملی و جهانی است.

همچنین در این حوزه باید برنامه ريزي و اجراي برنامه هاي حمايتي در زمينه توسعه و بهبود كمي و كيفي هنر های سنتی و محصولات صنايع دستي و هنرهاي سنتي اصيل و بومي استان به ويژه در حوزه رونق صادرات صورت گیرد.

بررسي و نياز سنجي در حوزه زيرساخت ها، تسهيلات و خدمات گردشگري و برنامه‌ريزي در جهت اجراي برنامه هاي تامين و تكميل زيرساخت هاي مورد نياز گردشگري در سايت ها، جاذبه ها و مناطق نمونه گردشگري و برنامه ريزي در راستاي ساماندهي خدمات و مجتمع هاي بين راهي و ايجاد و توسعه تاسيسات گردشگري و حمايت از برنامه استاندارد سازي تاسيسات گردشگري استان و نظارت به منظور ارتقاي كيفي خدمات گردشگري از اهداف دیگر تعریفی برای این حوزه است.

با نگاهی به وضعیت شاخص های مختلف استان در این حوزه مشخص می شود که مسیر توسعه ای مناسبی طی سال های گذشته و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی طی شده است. به طور نمونه  آمار گردشگران ورودی به استان در پایان سال ۱۳۹۶ با میانگین رشد سالانه ۸۱/۹ درصد در طول ۴۰ سال گذشته به ۳۰۰۰۶۱۹ نفر رسیده است. بررسی ها حاکی از این است که بیشترین آمار رشد گردشگران ورودی در دهه ۹۶-۱۳۸۸ به میزان ۵۵/۹ درصد بوده است که به دلیل برگزاری جشنواره‌های ملی و بین المللی از جمله جشنواره آش، غذاهای بین المللی کشورهای عضو اکو و سایر جشنواره‌ها و نمایشگاه‌های صنایع دستی استان می‌باشد.

ميزان اقامت گردشگران در استان زنجان طی سال ۱۳۵۷ به میزان ۲۱ نفر بوده است. این میزان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی روند رو به رشدی را تجربه کرد و در سال ۱۳۸۷ به میزان ۲۰۷ هزار نفر رسیده است. در سال ۱۳۸۸ میزان اقامت گردشگران در استان زنجان ۴۲۱ هزار نفر بوده و در هفت ماهه سال ۱۳۹۷ مطابق با آخرین برآوردها به میزان ۵۱۴ هزار نفر بالغ شده است.

ثبت آثار ملي در استان زنجان طی سال ۱۳۵۷ به میزان ۶۶ اثر بوده است. در سال ۱۳۷۷  سه اثر استان ثبت ملی شده و در سال ۱۳۸۷ نیز ۴۳۷ اثر در استان زنجان به ثبت ملی رسیده است. همچنین در سال ۱۳۸۸، ۶۱ اثر و در هفت ماهه سال ۱۳۹۷ نیز ۱۷۹ اثر در استان به ثبت ملی رسیده اند.

یکی از اقدامات مهم برای نگهداری و احیای آثار تاریخی، اقدامات مرمتی برای آن ها است که در سال ۱۳۵۷ به تعداد ۶ اثر در استان مورد مرمت قرار گرفته بود. در سال ۱۳۷۷ تعداد ۳۰ اثر در استان مورد شده و در سال ۱۳۸۷ تعداد ۱۰۵ اثر و در سال ۱۳۸۸ نیز ۷۰ اثر مرمت شده اند. مرمت بناهاي تاريخي در استان طی هفت ماهه سال ۱۳۹۷ نیز به تعداد ۱۵۰ اثر بوده است.

در استان زنجان كاوش باستانشناسي زیادی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی صورت گرفته است. در حالی طی هفت ماهه سال ۱۳۹۷ به تعداد ۱۵ کاوش باستانشناسی در استان صورت گرفته که در سال ۱۳۵۷ تنها سه کاوش صورت گرفته بود. در سال ۱۳۷۸ نیز ۲۰ کاوش و در سال ۱۳۷۸ به تعداد ۱۰ کاوش در مناطق هدف باستانشناسی صورت گرفته است.

یکی از اقدامات مهم در حوزه گردشگری استان زنجان ایجاد خانه های بوم گردي بوده است. این رویکرد در سال های اخیر مورد توجه مدیران استان قرار گرفته و هرچند در سال های قبل دستاوردهایی به دنبال نداشته اما در هفت ماهه نخست سال ۱۳۹۷ در استان زنجان ۹۹ فضای بوم گردی ایجاد شده است.

آمار گردشگران ورودي به استان در استان طی سال ۱۳۵۷ به تعداد ۷۱ هزار نفر بوده است. این تعداد هر سال با رشد بالایی مواجه بوده و از ۲۳۷ هزار نفر تا ۳۴۴ هزار نفر نیز رسیده است. این رشد ادامه داشته و در سال  ۱۳۷۸ به میزان ۵۱۷ هزار نفر رسیده و در سال ۱۳۸۸ نیز به یک میلیون و ۲۰۶ هزار نفر بالغ گردیده است. مطابق با آخرین اطلاعاتی که در هفت ماهه سال ۱۳۹۷ برآورد شده تعداد گردشگران ورودی به استان به یک میلیون و ۴۷۴ هزار نفر رسیده است.

در سال ۱۳۸۸ تعداد مجوزهایی که در استان زنجان برای احداث انفرادی و کارگاهی صنایع دستی صادر شده به میزان ۵۳۳ مجوز بوده که در هفت ماهه سال ۱۳۹۷ به صدور مجوزهاي توليد به میزان ۸۶۱ مجوز رسیده است.

یکی از مظاهر مهم تمدنی ملت ها آثار میراث ناملموس است که ثبت ميراث نامملوس در استان طی هفت ماهه سال ۱۳۹۷ به تعداد ۱۶ اثر بوده است. در سال ۱۳۸۸ تعداد سه اثر میراث ناملموس استان ثبت شده و همچنین دو اثر نیز در سال ۱۳۸۷ ثبت شده است.

در هفت ماهه سال ۱۳۹۷ دو هتل دارای گرید در استان زنجان احداث شده و در سال ۱۳۸۸ نیز سه هتل در استان ایجاد شده بود. همچنین سه هتل نیز در سال ۱۳۸۷ در سطح استان احداث شده است.  در سال ۱۳۵۷ نیز تعداد هتل های گرید دار احداثی در استان به میزان سه هتل بوده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *